Ekspertiz Nedir?

“Expert” kelimesi Fransızca bir kelime olup Türkçeye “ekspert” olarak geçmiştir. Bu konuda uzman kişilere “eksper” denmektedir. Araç ekspertiz, araç konusunda uzman olan ustaların teknik cihazlar ve ekipmanlar kullanarak tüm yönleriyle aracı inceleyerek ortaya koymasıdır.

Araç ekspertizi ile araç üzerinde daha önceden değişmiş olan parçalar, aracın yaşamış olduğu kazalar, boya analizleri ve tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesi ile ilgili bir ekspertiz raporu hazırlanır. Bu raporda araç aksamlarındaki problemler ve ilerde masraf çıkarma olasılığı olan noktalara da yer verilir. Ekspertiz raporu da tüm bu incelemeler sonucunda hazırlanır ve müşterilere sunulur.

Güvenilen firmalardan Ekspertiz raporu almadan ikinci el araç alımı yapmak, sonrasında büyük sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle ikinci el aracınızı almadan veya kullanmadan önce araç ekspertizi yaptırmanız gerekir. İkinci el olarak satın almak istediğiniz araç için karşı tarafa güvenseniz dahi hem karşı tarafın hem de sizin fark edemeyeceğiniz ilerde sorun oluşturabilecek kusurlar olabilmektedir. Ayrıca alacağınız araç için hasar kaydının olmaması araç üzerinde kusur olmayacağı anlamına gelmemektedir.

Bu nedenle araç ekspertizi yaptırıp, ekspertiz raporunu detaylı bir şekilde inceledikten sonra aracı alma konusunda bir karara varmanız önemlidir.